Семінар з пріоритетного напрямку "Народознавство"

20 жовт. 2014
Відповідно до планів роботи відділу освіти та методичного кабінету 17 жовтня 2014р. у Жужелянській ЗШ І ст. відбувся семінар керівників шкіл, що працюють у пріоритетному напрямку «Народознавство» на тему: «Пошук шляхів підвищення рівня вихованості молодших школярів засобами народознавства». Нині йде інтенсивний пошук шляхів підвищення рівня освіченості й вихованості наших учнів. Великої уваги заслуговують інноваційні технології виховання школярів у позаурочний час, зокрема використання засобів народознавства, спрямоване на співпрацю вчителів, учнів, батьків.

Семінар розпочала  завідувач школи  Кунах  Ірина Андріївна,  яка    ознайомила гостей з історією закладу, представила основні пріоритети роботи школи на сучасному етапі та поділилася  досвідом щодо впровадження народознавчого напрямку у   систему роботи з учнями початкових класів  в умовах сільської школи.

Вона зазначила, що  у навчальному закладі приділяється особлива увага народознавчому  напрямку:

• ознайомленню учнів з народними звичаями та традиціями відзначення свят Миколая, Різдва, Стрітення, Великодня, Обжинок;
  •  ознайомленню дітей з народно - прикладним мистецтвом;
  • ознайомленню дітей з історичним минулим рідного краю.

У Жужелянській школі    вчителі постійно звертають увагу на  творчий підхід до нестандартних форм позаурочних заходів, які сприяють не тільки поглибленому вивченню окремих предметів, а й виступають виховуючим компонентом   духовної культури, без якого неможливе повне розкриття природних схильностей кожної дитини, розвиток її здібностей.    Їх практика засвідчує, що самих слів, навіть найщиріших і високохудожніх, для виховання недостатньо. Самі по собі слова мало варті, якщо вони не впливають на почуття, не стають основою глибоких і міцних переконань, знань.

У  позаурочний час   використовують такі форми роботи народознавчого характеру: народні  свята,  фольклорні ігри,   збирання й опрацювання фольклорно-етнографічних матеріалів, цікаві посиденьки, краєзнавчі екскурсії ("Моя вулиця", "У гості до дуба"), екологічні десанти ("Врятуй струмочок", "Посади деревце"), культхвилинки (розповіді, повідомлення про хороші справи, допомогу іншим) тощо.
    Підготовка та проведення такої роботи відбувається без психологічного тиску на школярів. Вони не відчувають, що їх виховують, вчать, це все проходить без примусовості, бо чільне місце тут належить принципу самодіяльності учнів, який забезпечує пробудження і розкриття природних задатків, нахилів дітей, формування самобутньої творчої особистості. Все, здобуте в самостійних творчих пошуках, залишається стійким набутком школяра. Такі форми роботи – це найкращий вид психологічної релаксації дітей  шкільного віку.
     З метою підведення підсумків роботи школи по пріоритетному напрямку позакласної роботи, було представлено результати роботи педагогічного та учнівського колективів із народознавства. Учасники семінару мали змогу ознайомитися з народознавчими, пошуковими роботами колективу у попередні роки (дослідженнями історії, культури, побуту, звичаїв рідного села), стали глядачами презентації роботи школи з пріоритетного напрямку. До роботи над проектами залучені учні 1-4 класів.

З метою формування духовності, патріотизму та розвитку пізнавальних народознавчих інтересів колектив школи успішно використовує народознавчий матеріал як в урочний, так і у позаурочний час.  У навчальному закладі практикується робота  із  залучення  учнів  до громадського життя   села. За це дякував сільський голова Мончук В.Я..

Учасники семінару були присутніми на цікавій презентації інформаційно-прикладного загальношкільного проекту «Свята осені», під час  якого учні уточнювали свої знання про осінні обрядові свята, знайомилися з культурою,   спрямованою на забезпечення зв’язку минулого і сучасного,  розвитку духовної єдності поколінь, відродження  національної пам’яті.

Гості школи  оглянули навчальні кабінети, тематичні куточки  та відзначили  високу професійну компетентність,   переконалися у тому, що   у школі створено сприятливе  середовище для розвитку  дитини.

Районний семінар було проведено на високому організаційному, науково- методичному  рівнях.  Захід  носив навчальний та  практичний характер.